Cloud Server

 

Cloud Server

Bulut Sunucu (Cloud Server), işlemci, bellek, vd. kaynaklarını sanal bir kaynak havuzu içerisinden temin eden ve bunların güncellemesini anlık olarak gerçekleştirebilen, kullanımı saatlik olarak ücretlendirilen, veri merkezi bağımlılığı bulunmayan, sanallaştırma teknolojisi kullanarak çalışan sanal sunucu modelidir.

Kullanım açısından diğer sunucu modellerinden hiçbir farkı olmadığı gibi, benzer sistemlere göre birçok avantajı bulunur. Donanım arızası oluşmaması, veri kaybı yaşatmaması, uygun maliyetli olması avantajlarından birkaçıdır.

Neden Bulut Sunucu? Avantajları Nelerdir?

Bulut sunucuların sağladığı avantajlar

  • Donanım arızasından etkilenmemesi,
  • Uygun maliyetlerle yeni nesil sistemlere ulaşım sağlaması,
  • İş sürekliliğini yükseltmesi,
  • Yüksek performans ile çalışması,
  • Veri kaybını en aza indirgemesi.

Donanım Arızasından Etkilenmez

Bulut sunucu kullanarak donanımsal arızalardan etkilenmezsiniz. Sunucunuzun işlemci, bellek, sabit disk gibi kaynaklarının tamamı sanallaştırılmış kaynaklardır. Örneğin sekiz işlemcili bir sunucu sahibi olduğunuzda, binlerce sanal işlemcinin hazır bulunduğu bir havuzdan sekiz adedi sunucunuzu çalıştırmak için atanır. Eğer bunlardan birinde sanal bir arıza oluşacak olursa, havuzdan yeni bir tanesi çok kısa bir süre içerisinde görevlendirilir ve çalışmaya başlar. Kimsenin bir şeylerin bozulduğunu anlamasına fırsat olmadan.
Aynı durum bellek, sabit disk ve diğer kaynaklar için de geçerlidir. Bununla beraber, bulut altyapımızı oluşturan fiziksel donanımlar da her bir parçasıyla (fiziksel işlemciler, bellekler, sabit disk ve depolama alanları, switchler, soğutma sistemleri, UPS ve şebeke beslemeleri) yedekli çalıştığı için, bulut sunucuların donanımsal arızadan etkilenmeyeceğini söylemek çok da yanlış olmaz. Bu yönüyle dedicated/fiziksel sunuculardan olduğu gibi, VDS/VPS sunuculardan da avantajlıdır.

Uygun Maliyetle Sahip Olunur

Bulut sunucu kullandığınızda dedicated/fiziksel sunuculara ödediğiniz miktarlara kıyasla daha uygun ödemeler yaparsınız. Normalde birkaç sunucunun sığabileceği kabin alanlarına, bulut teknolojisi binlerce sunucu sığdırma olanağı sağladığı gibi, bu sunucuları benzer kaynaklara sahip dedicated/fiziksel sunuculara göre daha az güç harcayarak (yaklaşık onda bir oranında) çalıştırma imkanı da sunar. İşletme maliyetlerinde sağlanan bu düşüş kullanıcılara yansıtıldığında, bulut sunucular daha uygun maliyetle sahip olunabilir hale gelmektedir. Üstelik saatlik ücretlendirme sistemi, sunucunuzu kullanmadığınızda durdurmanıza ve tasarruf sağlamanıza olanak verir.

Kesintisiz Süreklilik Sağlar

Bellek, sabit disk veya depolama alanı güncellemek için sunucunuza yeni kaynakların eklenmesini beklemezsiniz. Tüm gerekli güncellemeleri Kullanıcı Paneli üzerinden kolayca yapar, birkaç dakika içerisinde yeni kaynaklarınız ile çalışmaya başlarsınız. İş sürekliliğini düşünenler için bulut sunucular, dedicated/fiziksel sunuculara göre daha yüksek uptime oranı sağlar.

 

ALİ DUZEN | Aliduzen10

System Administrator